Внаслідок дегенеративно-дистрофічних змін у суглобі може знадобитися його заміна на протез. Вихідний механізм не може виконувати свої функції. Це відбувається поступово: втрачається рухливість, змінюються м’язи, що обслуговують суглоб, частина їх повністю випадає зі стереотипу рухів.
Найчастіше патологія зачіпає колінний або кульшовий суглоб. На щастя, сучасна медицина може вирішити проблему з допомогою оперативного втручання. Але навіть найсучасніші хірургічні методи та технології не позбавляють пацієнта необхідності реабілітації після ендопротезування суглобів. Щоб повернутись до повноцінного життя без сторонньої допомоги, потрібно не лише привчити організм до нової “частини тіла”, але й навчитися правильно використовувати її. Заміна суглоба зовсім не означає автоматичну заміну всіх прилеглих м’язових груп, від яких залежать рухові навички.
У процесі реабілітації наново створюються м’язова обв’язка протеза, і навіть рух суміжних суглобів, позиція хребта, кут нахилу таза тощо. Центр реабілітації після ендопротезування Fizio допоможе оптимізувати функціональність та налагодити активність імпланту, використовуючи комплексний підхід.
Що включає відновлення після ендопротезування
Відразу після операції розпочинається процес реабілітації пацієнта. Він проходить у два етапи. Насамперед під наглядом фахівців пацієнт навчається володіти власним тілом, ходити, сидіти, обслуговувати себе у побуті. Далі починається тривалий та кропіткий процес відновлення повноцінних рухових функцій. При дотриманні та строгому виконанні всіх рекомендацій грань між природним суглобом та протезом практично повністю стирається.
Одним із основних компонентів реабілітації є лікувально-відновлювальна гімнастика. У перші 3-6 тижнів після операції вона допоможе повернути найпростіші побутові навички. У програмі відновленні після ендопротезування входять вправи, які допомагають навчитися:
Ходити. Спочатку в домашніх умовах, а потім на вулиці.
Сідати і вставати, пересуватися сходами.
Бути витривалим. Не втомлюватися в перші 5 хвилин прогулянки.
Самостійно обслуговувати свої побутові потреби – готувати, прибирати, дотримуватися гігієни.
Відтворювати колишній обсяг рухів.
Зміцнити суглоби, створивши потужну м’язову обв’язку навколо імпланту.
В окремих випадках пацієнтам потрібна не лише фізична, а й психологічна допомога. Іноді саме “блоки” у голові не дозволяють повернутися до нормального життя. Пацієнт не може змиритися з думкою про протез і почувається неповноцінним, неповноцінним членом суспільства. Що, звісно, впливає і процес фізичної реабілітації. Фахівці практикують комплексні методики, підтримуючи пацієнта з усіх боків. Результатом співпраці стає здорова і щаслива людина, здатна вести самостійне життя.
Реабілітація після заміни суглоба включає:
Гімнастику.
Водні вправи.
Щоденний режим дня.
Правильне та здорове харчування.
Спортивні заходи.
Психологічну підтримку.
Увага! Післяопераційні запобіжні заходи
Заміна суглоба – серйозне втручання в організм, тому дуже важливо після завершення операції дотримуватися всіх правил і рекомендацій лікаря. А також дотримуватися елементарної обережності. Спочатку у пацієнта завжди присутня деяка незграбність, і саме в цей час варто наголосити на уважність і акуратність.
Дуже важливо уникати падіння! У перші кілька тижнів, коли суглоб ще не до кінця “вписався” в систему організму, падіння може спричинити ушкодження імпланту. У такому разі знадобиться повторна операція, і термін відновлення збільшиться на деякий час. Особливу небезпеку становлять сходові прольоти та інші поверхні з різними рівнями. Для пересування ними варто використовувати спеціальні допоміжні засоби – милиці, ходунки, тростини, а також допомогу третіх осіб.
Також щоб після ендопротезування реабілітація проходила швидко і успішно, варто дотримуватися таких персональних заходів:
Сидячи не схрещувати ноги.
Не згинати ноги в тазі чи колінах під кутом менше 90 градусів.
На ніч класти між ногами подушку для збереження природного положення хребта та корпусу.
Не вивертати стопу назовні, всередину.
По завершенню реабілітаційного курсу важливо періодично проходити обстеження та профілактичні огляди для попередження нових ушкоджень та патологій опорно-рухового апарату. У переважній більшості випадків
На своєму досвіді переконалась, що фізична терапія в руках кваліфікованих спеціалістів є дужим крутим і сучасним методом реабілітації. В центрі FIZIO мені допомогли повністю відновити функцію руки після вивиху плечового суглоба. Дуже дякую за ввічливе та дбайливе ставлення, індивідуальний підхід, та винахідливість!)
Після невдалого приземлення з акробатичного елементу, отримала травму коліна. Через недбалість лікарів, затягнуте лікування. Довгий період часу, майже рік, не могла знайти фахівців щоб відновити фізичну форму.
Майже всі рухи супроводжувались неприємним відчуттям, під час ходьби підкошувалась нога.
Допомогли вирішити всі рухові проблеми, повернутися до спорту і навантажень.
Підтримували звʼязок і відповідали на питання, коли я зверталась, будучи в інших містах.
Надали комплекси вправ для самостійного виконання і рекомендації щодо запобігання майбутніх травм.
Дуже задоволена підходом та обслуговуванням, раджу)
Хороші фахівці, які допомогли із моєю проблемою, у спині та колінах, дали рекомендації, як самостійно займатися вдома.
Хочу висловити величезну подяку всьому колективу, особливо Олександру Сергійовичу, його руки поставили мене на ноги і повернули до нормального життя, хоча надія залишала мене вже, чудові, чуйні та професійні фахівці
Привіт тому хто читає. Моя історія така: мав операцію, результатом якої стало пошкодження мʼязів на ребрах, які впливають на осанку і на те як рухається грудна клітина. Після операції, коли все позросталося — не мав інструкцій від лікарів як правильно поводитись і на протязі 1.5 років мучився від болю буквально кожен подих і намагався не навантажувати пошкоджені мʼязи. Біль наростав і в якийсь момент вже було нестерпно. В той час я потрапив до Назара Сергійовича і почали ми займатись моїм відновленням. За 2 місяці занять біль закінчився майже на 100%. Займався ще більше року, за цей час загальний стан покращився, вирівняв спину наскільки це взагалі було можливо в моєму випадку. Дуже вдячний Назару Сергійовичу, він фактично дав мені можливість знову нормально жити!
Долгие годы ходил заниматься и сейчас продолжаю онлайн. Благодаря чему забыл про боль в спине. Спасибо
Хочу виразити велику вдячність усій команді за передусім високу професійність, уважне, турботливе ставлення до пацієнтів, бажання допомогти кожному. Після проходження курсу реабілітації почуваюся набагато здоровішою, зникли проблеми грудного та шийного відділів хребта, покращився тонус м’язів. Ви неймовірні професіонали в своїй справі)